Vzdělávací program navazuje na vzdělávací program Pedagogická diagnostika v mateřské škole.
Je určen pro ty, kteří absolvovali vzdělávací program k pedagogické diagnostice a aktivně ve své práci realizují (začali realizovat) pedagogické diagnostikování, formativní přístup, pracují s portfoliem dítěte. Program tedy není vhodný pro začátečníky, kteří potřebují teprve získat základní informace k tomuto tématu.
Lektorka bude ve spolupráci s ostatními účastníky pracovat s kazuistikami, které účastníci předem zašlou lektorce nebo s modelovými kazuistikami formou skupinové diskuze, reflexe, intervize a supervize, seznámí účastníky i s dalšími přístupy (balintovská skupina a modelování).
Kazuistiky se musí týkat pedagogického diagnostikování v mateřské škole (například komunikace se zákonným zástupcem, s dítětem, s jiným pedagogickým pracovníkem, s vedením mateřské školy, problémy při zavádění práce s portfoliem dítěte apod.).
Obsah:
1. blok (1 vyučovací hodina)
Úvod do programu, představení účastníků, jejich očekávání.
Objasnění základních pojmů (intervize, supervize, balintovská skupina…).
Vymezení pravidel komunikace a bezpečného prostředí.
2. blok (6 vyučovacích hodin)
Představení kazuistiky, její zpracování a závěr.
Účastníci se seznámí se základní kostrou příběhu/problémové situace/případu, budou se doptávat na podrobnosti, proběhne diagnostická etapa zaměřená na zjištění a hledání příčin, které vedly k danému problému. Následně se pokusí společně sestavit možnosti postupů, řešení a prevence pro konkrétní případ.
S účastníky bude lektorka pracovat především na vnímání a reflektování vlastní práce a hledání nových řešení problematických situací. Zaměří se na prohloubení prožívání, lepší porozumění dané situaci, uvolnění tvořivého myšlení a na rozvoj nových perspektiv profesního chování.
Počet kazuistik bude stanoven lektorkou podle zaslaných materiálů a upravován podle aktuální situace (zapojení a práce účastníků).
3. blok (1vyučovací hodina)
Reflexe naplnění očekávání, diskuze a závěr programu.